WORLD OF LUXURY

ASİL İNCİ

Her kadının gardrobunda nasıl bir siyah elbisenin bulunması gerekiyorsa, mücevher çekmecesinde de bir sıra dizi inci yer almalı derler.

Asalaetin ve zerafetin simgesi inci mücevher dünyasına görkemli bir geri dönüş yaptı. Tasarımlar ise sıra dizi inciden oldukça farklı…

Alışılagelmiş dizi inci kolyelerin yerini alan 1920 esintili Art Deco küpelerin, renkli taşlarla birleşen inci kolyelerin hayat öpücüğü verdiği özgürlükçü ve  asi tasarımlarla mücevher dünyası hareketlendi.

Doğu ve Batı’da mücevher zevkleri ve anlamları çok farklı olsa bile incinin önemi hep aynı kalmıştır.  İncinin diğer değerli taşlardan çok önemli iki farkı vardır. İlki toprak altından değil denizden çıkması bir diğeri ise kendiliğinde bir biçimi ve parlaklığı olmasıdır. Pırlantalar, yakutlar, zümrütler, safirlerden farklı olarak kesilmeye yada parlatılmaya ihtiyaçları yoktur incilerin. 

Efsaneye göre Kleopatra’nın Markus Antonius’la girdiği bahsi kazanmak ve bütün bir ülkenin varlığını bir öğünde yutabilmek için şarap kadehinde ezip içer.  İnsanların incileriyle birlikte gömüldükleri  Eski Mısır’dan,  asil sınıf dışındakilerin inci takmasını yasaklayan kanunlar çıkaran Avrupa ülkelerinden  günümüze kadar değerini hep koruyan incileri doğru seçmek için yakından tanımak gerekir. Edebi olarak inci kelimesinin Latince karşılığı “eşsiz” demektir ve bu, iki incinin birbirine benzemediğinin kanıtıdır.

Doğal ve kültür inciler arasındaki farkını anlatmak için, tüm incilerin sadece yüzde birinin el değmeden tamamen doğanın yarattıkları olduğunu söylemek yeterli olur. 1900’lerin başlarında “Tüm kadınların boyunlarını sıra sıra incilerle sarıp sarmalamak istiyorum” diyen Mikimoto mükemmel yuvarlaklığa sahip kültür incisini üreterek;  bir mucizeyi gerçekleştirmekle kalmamış aynı zamanda tüm dünya kadınlarının gönlünü fethetmeyi  başarmıştır. Bir fikir vermek gerekirse; kültür inci yetiştiren her yüz istiridyeden sadece beşinin incisi kullanılabilir.

Gece yada gündüz farketmeksizin zerafetinizi tamamlayan inci kolyenizle ilişkinizi daha sıkılaştırmak için ufak bir hatırlatma; inciler teninize değdiği müddetçe daha çok parıldar.

MÜCEVHER TREND: BİLEZİK ÇILGINLIĞI

Her yaptıklarıyla gündemin en tepesine oturan bu ünlü yıldızların muhteşem gece elbiseleriyle,yada plajlarda takmak için ne dekoltelerini daha da çarpıcı hale getiren gözkamaştırıcı kolyelere ne de  omuzlara kadar inerek rol çalan bir çift küpeye yüz vermeyerek, sadece bileklerini süsleyen bileziklerle davetlere katılmalarını sadece ortak bir zevk olarak adlandırmak ise saflık olur. Özellikle de moda ve film dünyasının hiç bir zaman olmadığı kadar içiçe geçtiği günümüzde.


Bilezikler son senelerde dünya kadınlarının ortak gözdesi. Bu trend bazen Oscar gecesinde tek başına takılan bir Art Deco cuff bilezik olarak;  bazen ise St Barths’ın eşsiz kumsallarında; farklı tarzların, renklerin, dokuların üst üste takıldığı bir bilezik çılgınlığı olarak karşımıza çıkıyor.